האינתיפאדה הפלסטינית לאן? - עם יוני בן מנחם

הרצאה מקוונת לכיתות ז-יב
תאריך עדכון אחרון: 12/10/2017
כמות צפיות: 201

רקע

בהרצאה זו יוני בן מנחם ינסה לתאר לנו את מערכת היחסים המתוחה והנפיצה הקיימת בין מדינת ישראל לרשות הפלסטינית. הוא יתמקד בעיקר בגל הטרור האחרון שפקד את מדינת ישראל, בסיבות שגרמו לגל להתעורר ובאלו שגרמו לו להתמתן.

יוני בן מנחם נולד ב-1957 בירושלים, שירת בחיל המודיעין ולמד באוניברסיטה העברית בירושלים לתואר ראשון בשפה וספרות ערבית ולתואר שני בלימודי מזרח אסיה. הוא עיתונאי ששימש בתפקידים בכירים בתקשורת הישראלית ובהם מנהל קול ישראל ומנכ"ל רשות השידור. בעבודתו הטלוויזיונית הפיק וביים כ-15 סרטים דוקומנטריים על הנעשה בשטחים ועל ההתפתחויות המדיניות ביחסי ישראל ומדינות ערב. בן מנחם היה הכתב הישראלי הראשון שראיין את ראש אש"ף יאסר ערפאת לטלוויזיה הישראלית, הערוץ הראשון, באוגוסט 1993. בן מנחם הוא מרצה מבוקש לענייני השטחים והמזרח התיכון ועוסק גם בכתיבת מחקרים ומאמרים בנושאי המזרח התיכון.

דגשים ומסרים מרכזים

הרצאה זו מציגה אובייקטיבית את גל הטרור האחרון שפקד את מדינת ישראל. אפשר להבין מדיווח אובייקטיבי זה שהידברות ושקיפות הן הדרך הטובה ביותר להגיע להרגעת הרוחות ולפיוס נוסף על פעילויות צבאיות מונעות ומסקלות.

הצעה לדיון כיתתי

הר הבית שייך גם ליהודים? הר הבית הוא אבן מחלוקת עיקרית בין יהודים לפלסטינים ולכן יש להרחיב את הדיון ההיסטורי בנושא זה ולהציג את הידיים הרבות שהחליף הר הבית ולתת לתלמידים להתמודד עם הדילמה. יש להקפיד שהדיון לא יגלוש לדיון פוליטי ולשמור על דיון עובדתי. יש להדגיש בפני התלמידים שדילמה בהגדרתה היא מצב שבו יש כמה חלופות טובות לפתרון הבעיה, מה שהופך את הבחירה לקשה יותר, ולכן אין לה פתרון פשוט וחד משמעי.

שאלות מנחות

מה פירוש המילה אינתיפאדה?

מהו השם הנוסף לאינתיפאדה שאותו מעדיף רוב העם הפלסטיני?

מהן הסיבות שגרמו לגל הטרור האחרון להתעורר?

מהן הסיבות שגרמו לגל הטרור האחרון להתמתן?

מבנה המפגש

פעילות פתיחה + סיכום הפעילות במליאה

צפייה בהרצאה ומענה על השאלות המלוות

פעילות סיכום

העלאת תוצרים לסביבה שיתופית

דיון במליאה בעקבות הצפייה בסביבת התוצרים השיתופית

הרחבה נוספת בנושא ההרצאה

ויקיפדיה: אינתיפאדה

הפורום לחשיבה אזורית: הר הבית שתי פנים לאותה מטבע

הארץ: פצצת הר הבית

ספר: קדושה ומרכזיות פוליטית בהר הבית

עמלנט: אבן השתייה