הסברה של ישראל בעולם - עם הנריקה צימרמן

הרצאה מקוונת לכיתות ח-יב
תאריך עדכון אחרון: 02/11/2017
כמות צפיות: 595

רקע

בהרצאה זו ייקח אותנו הנריקה צימרמן למסע במזרח התיכון וינסה להסביר את תופעת קריסת הגבולות שצוירו במזרח התיכון בידי שני נציגי המדינות צרפת ובריטניה ששלטו באזור לפני מאה שנה. התופעה החלה בכיכר תחריר שבמצרים והתפשטה למדינות נוספות כגון סוריה, עיראק ולוב. צימרמן יתמקד בארגון המדינה האסלאמית "דאעש", אחד הארגונים האסלאמיים הקיצוניים והגדולים כיום האחראי להתפרקותן של מדינות כגון סוריה ועיראק והמנסה להשליט בכוח את חוקי האסלאם הקיצוני על המזרח התיכון כולו. 

הנריקה צימרמן נולד ב-1959 בפורטו שבפורטוגל ומאמצע שנות השבעים הוא מתגורר בישראל. צימרמן הוא עיתונאי יהודי פורטוגלי-ישראלי המשמש כתב השטח במזרח התיכון של העיתון הקטלוני "La Vanguardia" ושל תחנת הטלוויזיה הספרדית "אנטנה 3". הוא דובר חמש שפות: פורטוגלית, ספרדית, צרפתית, אנגלית ועברית. צימרמן עטור פרסים ואותות הוקרה ובהם פרסי עיתונות בארה"ב, באירופה ובאמריקה הלטינית, הפוליצר ההיספני premio Conde de Godó ושני פרסי פסטיבל ניו יורק. צימרמן מכיר היטב את הסכסוך הישראלי פלסטיני משני צִדי המתרס. בספרו "קולות ממרכז העולם" ראיונות שערך עם דמויות מפתח בסכסוך הישראלי פלסטיני. הספר תורגם לשש שפות והופץ ברחבי העולם. בימים אלו הוא כותב את הביוגרפיה של שמעון פרס ז"ל.

דגשים ומסרים מרכזים

העולם נמצא בעיצומה של סערה אסלאמית קיצונית, ואנו – בעין הסערה. כדי למגר את התופעה, צריך להסביר לעולם את המצב, משום שרק על ידי שיתוף פעולה וקואליציה חזקה של מדינות העולם הנאור נוכל לגבור על ארגונים קיצוניים שרוצים להביא 'חושך' לעולם.

הצעה לדיון כיתתי

קואליציה בין מדינות למיגור תופעות שונות: בהרצאה הנריקה צימרמן מתאר את הצורך בשיתוף פעולה בין מדינות העולם הנאור כדי לעצור את ארגון המדינה האסלאמית ואת גל הקיצוניות בעולם הערבי. הוא נותן דוגמאות למקרים דומים שבהם שיתוף פעולה היה יעיל. אפשר לקחת את הנושא של שיתוף הפעולה, להוריד אותו לרמת מיקרו ולדבר על שיתוף פעולה בין בתי ספר, בין כיתות או בין תלמידים ולדון כיצד שיתוף פעולה יכול להוביל למיגור תופעות לא נעימות בבית הספר. המטרה: להעביר את המסר שיחד זה כוח לעשות שינוי.

שאלות מנחות

מה סבא של הנריקה צימרמן שאל אותו כשנפגשו?

מדוע יצאו מפגינים ל'כיכר תחריר' במצרים?

מהן חמש המדינות שהתפרקו בעקבות האביב הערבי?

מה הקשר בין "דאעש" לבין "ג'ינגיס חאן"?

מה היה הפתרון לתופעות חטיפת המטוסים והספינות?

מהו חלומו הגדול של הנריקה צימרמן?

מבנה המפגש

פעילות פתיחה

דיון במליאה בעקבות התוצרים

דיון במליאה בעקבות התוצרים

פעילות סיכום

משוב עמיתים על התוצרים

תיקון התוצרים בעקבות משוב העמיתים

 העלאת התוצרים לרשת היוטיוב

הרחבה נוספת

ויקיפדיה: האביב הערבי

המכון הישראלי לדמוקרטיה: האביב הערבי

ynet: דאעש

הארץ: מאה שנים להסכם סייקס פיקו

הערוץ הראשון: ג'יהאד עכשיו - סדרת כתבות

 

 

 

 

מאפייני פריט
סוג תוכן הרצאה מקוונת
שכבת גיל ח, ט, י, יא, יב
תחום דעת תקשורת וחברה
נושאי רוחב 70 שנה לישראל
מתוקשב או לא מתוקשב מתוקשב - מצריך עמדת מחשב/אינטרנט
שפה עברית
אוכלוסיית יעד תלמידים
מרצה הנריקה צימרמן
תגיות פריט