הפלמ"ח

מערך שיעור בנושא הפלמ"ח לכיתה יא
last.updated 09/04/2017

היחידה מיועדת לתלמידי כיתות י"א ומותאמת לתכנית הלימודים בהיסטוריה ודרישות בחינת הבגרות במקצוע.
נושא הפלמ"ח כלול ביחידה ההיסטורית העוסקת ביישוב היהודי בא"י במלה"ע השנייה ועד להקמת המדינה. בד"כ מקובל לייחד להוראת היח' 2-3 שיעורים בלבד. אולם הרחבתה כמוצע להלן לסיור לימודי בית הפלמ"ח בת"א ועבודה סדנאית אינטראקטיבית המשלבת פדגוגיה חדשנית מקוונת, תוך העזרות והסתמכות על מאגר הסיפורים הנפלא המצוי בבית התפוצות, מאפשרים את הערך המוסף הנובע מהציטוט: "עם שאינו מכבד את עברו גם ההווה שלו דל - ועתידו לוט בערפל." יגאל אלון, מפקד הפלמ"ח.

"עם שאינו מכבד את עברו גם ההווה שלו דל - ועתידו לוט בערפל."יגאל אלון, מפקד הפלמ"ח.

1200 מושגים נכתבו אודות הפלמ"ח – מהקמתו ועד פירוקו. תיאור פעולות הפלמ"ח, התארגנות במסגרת עבודה ואימונים, מבצעים במסגרת 'תנועת המרי' ובמיוחד תרומתם המכרעת של לוחמי הפלמ"ח בקרבות מלחמת העצמאות.

הנושא כלול ביחידה ההיסטורית העוסקת ביישוב היהודי בא"י במלה"ע השנייה ועד להקמת המדינה. בד"כ מקובל לייחד להוראת היח' 2-3 שיעורים בלבד. אולם הרחבתה כמוצע להלן לסיור לימודי בית הפלמ"ח בת"א ועבודה סדנאית אינטראקטיבית המשלבת פדגוגיה חדשנית מקוונת, תוך העזרות והסתמכות על מאגר הסיפורים הנפלא המצוי בבית התפוצות, מאפשרים את הערך המוסף הנובע מהציטוט לעיל.

מטרת היחידה- הכרות מעמיקה ובלתי אמצעית של התלמידים עם הארגון, הקרע להקמתו, פעולותיו ונסיבות פירוקו דרך הסיפורים האישיים:

 חלק מהמטלות ביחידה להלן חושפות ואף מביאות להתנסות של התלמידים בהווי המיוחד שהתגבש בפלמ"ח, לצד הכרת ההיבטים היסטוריים אינפורמטיביים של הנושא. ביחידה יש אפשרות ללמידה חווייתית מערבת ומקרבת של התלמיד לחומריה. התוצרים של התלמידים מביאים לידי ביטוי ידע היסטורי לצד יצירתיות. יש ביחידה ראיה כוללת ואפשרויות אינטר דיסציפלינאריות ברוח "לב לדעת".

היחידה מיועדת לתלמידי כיתות י"א ומותאמת לתכנית הלימודים בהיסטוריה ודרישות בחינת הבגרות במקצוע.

 

כתבה:קורין לוי

קבצים מצורפים
مواصفات العناصر(او البنود)
נושא בתכנית הלימודים היישוב היהודי בא"י בזמן מלחה"ע ה - II
סוג תוכן מערך שיעור
שכבת גיל יא
שלב חינוך חטיבה עליונה
תחום דעת היסטוריה - ממלכתי, היסטוריה - ממלכתי דתי