יום ירושלים

יחידת הלימוד מיועדת לתלמידי כיתות ג'-ד' במסגרת שיעורי מורשת ומתמקדת בנושא: ירושלים בירת מדינת ישראל. היחידה משלבת את סיפורה של ירושלים ושחרורה מידי הירדנים, ערב פרוץ מלחמת ששת הימים. ביחידה משולבים סיפורים מתוך מאגר סיפורי מורשת שתועדו בתכנית "הקשר הרב דורי".
last.updated 3/14/2017

חלק מזהותנו כעם יהודי נקבע ע"י הבנת תרבותנו ומורשתנו כמדינה וכעם. שחרור ירושלים, בירת המדינה, ומלחמת ששת הימים הינם אב יד בתרבותה של מדינתנו. קימת חשיבות רבה להבנת המלחמה ושחרורה של ירושלים מידי הירדנים, שכן היה זה נדבך חשוב בהפיכתנו מארץ למדינה יהודית חופשית.

במסגרת שיעורי מורשת ייחשפו תלמידים כיתות ג'-ד' לנושא אחדותה של ירושלים, הקשיים אתם חוו היהודים שחיו בארץ, הלוחמים שחרפו נפשם למען הקמת מדינה עצמאית והפיכתה של ירושלים לעיר בירה של מדינתנו. יחידה זו מבוססת על חמישה שיעורים בהם נחשפים התלמידים למסעם ההיסטורי של חיילי הצנחנים שנלחמו למען שחרורה של ירושלים.

היחידה חושפת את התלמידים לנושא באופן חווייתי, מגוון וחדשני תוך שילוב סיפורים אותנטיים מאותה תקופה. באופן זה תורמת היחידה לפיתוח זהותם ושייכותם של התלמידים כיהודים במדינה חופשית עצמאית. כמו כן, דורשת היחידה מהתלמידים להפעיל חשיבה ומיומנויות שונות שלהן יזדקקו במאה ה-21: עבודת צוות, עמידה מול קהל, תכנון, חשיבה מסתעפת וחשיבה יצירתית ושילוב כלי תקשוב שונים ומיומנויות עבודה בכלים דיגיטליים מגוונים.

 

יחידת הלימוד מיועדת לתלמידי כיתות ג'-ד' במסגרת שיעורי מורשת ומתמקדת בנושא: ירושלים בירת מדינת ישראל. היחידה משלבת את סיפורה של ירושלים ושחרורה מידי הירדנים, ערב פרוץ מלחמת ששת הימים. ביחידה משולבים סיפורים אישיים של לוחמים בקרבות על ירושלים, מתוך מאגר סיפורי מורשת  שתועדו בתכנית "הקשר הרב דורי".

 -       "הקרבות על שחרור ירושלים" / רני בר נס

-       "שחרור הבית וכיבוש העיר העתיקה" / צבי בש

-       "מגלות לגאולה – מהעפלה עד שער האריות" / עודד טירה

 

כתבו: ליהי תורג'מן, אילנית עטבאי ומיכל גזית

 

Products specifications
Age group 3rd, 4th
Occupation תרבות יהודית-ישראלית
Subject curriculum ירושלים בירת ישראל, ירושלים: בירת ישראל
סוג תוכן מערך שיעור
שלב חינוך יסודי