מכ"ט בנובמבר עד ה' באייר

מערך שיעור בנושא הקמת מדינת ישראל לכיתה ג
תאריך עדכון אחרון: 09/04/2017

יחידת הלימוד מיועדת לתלמידי כיתות ג' במסגרת שיעורי מולדת ומתמקדת בנושא הקמת מדינת ישראל. היחידה משלבת את סיפורה של מדינת ישראל מכ"ט בנובמבר ועד ה' באייר תוך שילובם של סיפורים מתוך מאגר סיפורי מורשת  שתועדו בתכנית "הקשר הרב דורי".

חלק מזהותנו כעם יהודי נקבע ע"י הבנת ההיסטוריה של עמנו. בכיתה ג' נחשפים התלמידים לראשונה למעגל השייכות הרחב יותר שלהם מתוך הכרה והבנה של ערך השייכות. במסגרת שיעורי מולדת העוסקים בנושא "משואה לתקומה" לומדים הילדים את תולדותיה של מדינת ישראל – מה היה כאן לפני הקמתה, הקשיים שאיתם התמודדו יהודים רבים והשמחה הגדולה שהייתה עם הכרזת עצמאותה של המדינה. יחידה זו מבוססת על שישה שיעורים בהם נחשפים התלמידים למסעה ההיסטורי של ארץ ישראל עד הקמתה והפיכתה למדינה. היחידה חושפת את התלמידים לנושא באופן חווייתי, מגוון וחדשני תוך שילוב סיפורים אותנטיים מאותה תקופה. באופן זה תורמת היחידה לפיתוח זהותם ושייכותם של התלמידים כיהודים במדינה חופשית עצמאית. כמו כן, דורשת היחידה מהתלמידים להפעיל חשיבה ומיומנויות שונות שלהן יזדקקו במאה ה-21: עבודת צוות, עמידה מול קהל, תכנון, חשיבה מסתעפת וחשיבה יצירתית ושילוב כלי תקשוב שונים ומיומנויות עבודה בכלים דיגיטליים מגוונים.

יחידת הלימוד מיועדת לתלמידי כיתות ג' במסגרת שיעורי מולדת ומתמקדת בנושא הקמת מדינת ישראל. היחידה משלבת את סיפורה של מדינת ישראל מכ"ט בנובמבר ועד ה' באייר תוך שילובם של סיפורים אישיים אודות כ"ט בנובמבר, מתוך מאגר סיפורי מורשת  שתועדו בתכנית "הקשר הרב דורי".

"כ"ט בנובמבר, החלטת האו"ם על סיום המנדט הבריטי" / שרה גורן (פישמן)

-   "סבתא שולה כ"ט בנובמבר בת"א" / שולה שרביט

-  "הצבעת האו"ם בכ"ט בנובמבר 1947" / משה משעני

 

כתבו: ליהי תורג'מן, אילנית עטבאי ומיכל גזית

 

מאפייני פריט
נושא בתכנית הלימודים הקמת מדינת ישראל
שכבת גיל ג
שלב חינוך יסודי
תחום דעת תרבות יהודית-ישראלית, מולדת חברה ואזרחות