איך מפתחים תקשורת בין אישית באמצעות מרחבי משחק ויצירה? עם חנוך פיבן - להורים

הרצאה מקוונת בנושא אמנות להורים לילדי החינוך המיוחד

הרצאה זו איננה על "אומנות" אלא על תקשורת בעזרת יצירה ואומנות ועל האפשרויות שמרחב יצירתי/משחקי פותח בפנינו.

תהליך היצירה הוא תהליך משחקי. במרחב המשחקי אשר נוצר בתהליך היצירה החוקים הם חדשים, הדעות הקדומות של מה נכון ומה מקובל נשכחות, ונפתח לנו חלון אל תקשורת אחרת, לא בהכרח מילולית, המאפשרת לנו ביטוי עצמי.

מיותר לציין את החשיבות לזיהוי של מגוון הזדמנויות תקשורת בתוך משפחה בעלת צרכים מיוחדים ופיתוח מיומנויות בסיסיות של עידוד דרכי תקשורת שונה מהמוכר.

ההרצאה תדמה את המשפחה לקולאז’. גם חיי משפחה מורכבים ממרכיבים רבים שנאספו במהלך החיים ושזורים יחד בסדר אשר יכול להיות גמיש. ההסתכלות על חיינו כאל קולאז׳ מאפשרת לנו להפנים את העובדה שיש לכל אחד ואחת ולכל משפחה שילוב ייחודי שראוי להעצימו.

בהרצאה אף יינתנו דגשים של כיצד להשתמש בשיטת היצירה של פיבן בבית ובבית הספר, הן על ידי ילדים והן על ידי הוריהם המבוגרים.

רבים מאיתנו נמנעים מלצייר וליצור עקב האקסיומה של ״אנחנו לא יצירתיים״ או ״אנחנו לא יודעים לצייר" אשר אנו חוזרים עליה כמנטרה.

מצד שני אצל כולנו קיים הצורך לספר משהו על עצמנו ולתקשר עם הסביבה, ולא תמיד יש לנו את המילים הנכונות לכך. לכן בהרצאה הזו נשנה את המושג "לצייר" ונגלה שכשמשנים את הפרדיגמה, כל אחד יכול ליצור ולצייר כי כל אחד רוצה לספר משהו על עצמו. היכולת להתבטא חזותית פותחת מרחב יצירתי ותקשורתי דו סטרי.

פיבן מזמין אותנו להסתכל על המציאות שסביבנו במבט אחר: משחקי, אינטואיטיבי, יצירתי ואסוציאטיבי, ולהשתמש במבט הזה על מנת לחקור ולספר את סיפורינו. המפגש עם פיבן מציע אינספור נקודות מבט חדשות ומפתיעות למציאות, וטוען את המשתתפים בחוויה רגשית של מסוגלות ושל עוצמה.

ההרצאה מאפשרת למשתתפים להיכנס לתוך עולמו של פיבן בצורה מהירה ומהנה תוך כדי היכרות עם ה"כלים" והאופן שבו הוא יוצר. פיבן מספר על הדרך שבה הגיע לפיתוח שיטת היצירה הייחודית לו – דרך של חיפוש ותהייה ושל התגברות על מכשולים אשר מהווה דוגמה לחקר מקורות הכוח האישיים ולבניית זהות אישית ייחודית.

 

חנוך פיבן, יליד אורוגוואי, הוא אמן ישראלי אשר מוכר בעולם בעקבות יצירתו בשיטה אומנותית ייחודית המשתמשת בחפצים יום יומיים ליצירת אסמבלז׳ תלת ממדי.

יצירתו של פיבן מזמינה את הצופה להיות אקטיבי ולהשתתף על מנת לפענח את היצירה. השפה של פיבן מתקשרת ברבדים רבים, ובו בזמן היא חמה והומוריסטית. בשנים האחרונות מעביר פיבן סדנאות יצירה שבהן המשתתפים יוצרים בשיטתו. סדנאות אלו מועברות הן לילדים והן למבוגרים בדיסציפלינות שונות, מאנשי חינוך ואקדמיה ועד למנהלי חברות.

דגשים ומסרים מרכזיים

· לכל אחד ואחת ולכל משפחה שילוב ייחודי שראוי להעצימו.

· כשמשנים את הפרדיגמה כל אחד ואחת יכולים ליצור ולצייר כי כולם רוצים לספר משהו על עצמם.

· עלינו ללמוד להסתכל על המציאות שסביבנו במבט אחר: משחקי, אינטואיטיבי, יצירתי ואסוציאטיבי שמהווה אמצעי, ולספר את סיפורינו.

· עלינו לחקור את מקורות הכוח האישיים ומסוגלות עצמית לבניית זהות אישית ייחודית בעלת עוצמה.

מבנה ההרצאה

· סיפורו האישי של חנוך והתובנות

· הדגמה מעשית לציור בחפצים

· מענה לשאלות הצופים

הרחבה נוספת בנושא ההרצאה

האתר של חנוך פיבן

ההרצאה התקיימה ביום חמישי, ג' בטבת תשע"ח, 21 בדצמבר 2017, בשעה 21:15-20:30

מאפיינים

סוג תוכן
הרצאה מקוונת
תחום דעת
אמנות חזותית
שפה
עברית
אוכלוסיית יעד
הורים
תאריך
21.12.17
סוג חינוך
מיוחד
מרצה
חנוך פיבן
תגיות פריט
מדרגים

מדרגים: 0 כוכבים מתוך 5

אין עדיין מדרגים לפריט זה. היה הראשון לדרג
הוספת חוות דעת
תאריך עדכון אחרון: 03/01/2019
| כמות צפיות: 2817
| מזהה קטלוג: 22371