השכונה שלי

מערך שיעור בנושא השכונה שלי לכיתות ג

יחידת ההוראה "השכונה שלי" מיועדת לתלמידי כיתה ג' במסגרת שיעורי מולדת. ומתמקדת בנושא מולדת ועברית תוך שימוש בחשיבה מסדר גבוה ומיומנויות חקר.

היחידה באה להרחיב את נושא "השכונה שלי". שלב זה הינו חלק מתהליך חקר שיערכו התלמידים. בשלב זה עליהם לאסוף מידע ולהכיר שכונות שונות, בלמידה מחוץ לגבולות הכיתה. היחידה משלבת את סיפורי חוויות ילדות בשכונה של משתתפי תכנית "הקשר הרב דורי" ותועדו במאגר סיפורי מורשת.

 

רציונל היחידה

מפגש עם השכונה לאורך הדורות, השנים, האנשים והמקומות השונים בארץ. תוך חשיפה ואיסוף מידע על אופי השכונה, המאפיינים שלה, טיב היחסים בין תושביה ועוד.

השכונה דרך הרגליים והעיניים באופן המאפשר למידה רלוונטית, המחוברת לחיי היומיום של התלמידים ויצירת ידע חדש שלא היה קיים לפני כן.

התלמידים  מוזמנים לחקור את סביבת מגוריהם - להכיר אותה, להבין אירועים ותהליכים המתרחשים בה, לבטא את החוקיות ולמשיג אותה .

במהלך השלב הראשון של הלימוד יחשפו התלמידים למושגים ומאפיינים של השכונה. התלמידים יחשפו לסיפורי מורשת  מתקופות שונות, במקומות שונים, דרך עיניהם של אנשים שונים. ימשגו את מאפייני השכונה, יערכו השוואה בין חייהם היום, לחיי המספרים (במאגר סיפורי מורשת). יעבדו את המידע בסיפורים, ינתחו אותם, ויסיקו מהם מסקנות. הלימוד על הסביבה מזמן פרשנויות שונות לתופעות וליכולות, כגון: הנמקה, הבעת דעה, הערכת מצבים.

בשלב מאוחר יותר על התלמידים לחקור נושאים שונים בשכונה שלהם. לאסוף מידע (באמצעות מיומנויות חקר שונות, כגון: סיור, תצפית, סקר, שאלון).

התנסות ישירה עם הסובב וחשיפה לסיפורים, עשויה לתרום להכרה בלתי אמצעית של התלמיד את סביבתו. התלמיד לא רק יקרא על סביבות של ילדים אחרים (בתקופות שונות ובאזורים שונים בארץ) אלא יתנסה גם בתוך הסביבה שלו.

התלמיד ממקד את הסתכלותו, מכיר ומזהה מרכיבים, מארגן, ממיין ומשווה אינפורמציה שהוא קולט ונותן להם הכללה, חוקיות, שיום (מתן שם). הלמידה באמצעות החשיפה לסיפורי מורשת מעודדת למידה בדרך חקר וגילוי – איסוף נתונים הפקת מידע מהם.

כתבו: מיטל מור ועירית דבורה

מאפיינים

סוג תוכן
מערך שיעור
שכבת גיל
ג
תחום דעת
מולדת חברה ואזרחות
נושא בתכנית הלימודים
השכונה - מקומות ציבוריים ומקומות פרטיים
מתוקשב או לא מתוקשב
לא מתוקשב - אינו מצריך עמדת מחשב
שלב חינוך
יסודי
מדרגים

מדרגים: 0 כוכבים מתוך 5

אין עדיין מדרגים לפריט זה. היה הראשון לדרג
הוספת חוות דעת
תאריך עדכון אחרון: 21/08/2018
| כמות צפיות: 4151
| מזהה קטלוג: 21689