יהדות תימן ועליית מרבד הקסמים לישראל

מבוססת על סיפור אישי בעליית במבצע מרבד הקסמים.

"תרבות ישראל" היא מכלול המורשת והיצירה היהודית, המכוננת את זהותנו כאומה וכיחידים. (מתוך תכנית הלימודים במורשת ישראל של המטה לתרבות ישראל, משה"ח, 2013).

"העיסוק החינוכי בנושא קהילות ישראל השונות, בהתחשב בהתפתחות ויכולת ההפשטה של התלמידים וההתפתחות הרגשית שלהם, מקנה לתלמידים ערך של שונים הבונים את הכלל, ומביא בפניהם התמודדויות שאינן מוכרות להם מעולמם הם. חשיבות רבה לדיון במשמעותה של הקהילה ומפגש עם גורלן השונה של קהילות. במקביל יועמק העיסוק בהתמודדות היהודים עם התמורות שחלו בחברה ובקהילה הסובבת אותם כמו גם בשאלות של זהות ומורשת, מרכיביהן ויחסי הגומלין שבין האדם לחברה הסובבת אותו." (מתוך תכנית הלימודים בשביל הזיכרון לחטיבת הביניים) כל אלה מקנים לתלמיד יכולת לקיים דיאלוג דינאמי בין מרכיבי הידע, הזהות והמעשה. (מתוך תכנית הלימודים במורשת ישראל של המטה לתרבות ישראל, משה"ח, 2013).

יש ביחידה זו הצצה  נרחבת  לחיי היהודים בני  קהילת תימן, לתלאות שעברו בדרכם לארץ הקודש, לתפישה הערכית של ארץ ישראל ולנכונות לעשות הכל על מנת לממש חיים בה.

יחידת הלימוד מתחברת לתיעוד שנעשה במסגרת תכנית "הקשר הרב דורי" – סיפורו של צדקיהו כהן -  "תכנית הקשר הרב דורי בבית הספר מכל"ל ברמת גן".

היחידה מבוססת על הבנת העולם היהודי בתימן טרם מרבד הקסמים, בזמן העלייה ובעת ההתאקלמות בארץ. 

 כתבה: ליאורה כהן

 

 

מאפיינים

סוג תוכן
מערך שיעור
שכבת גיל
ז, ח, ט
תחום דעת
תרבות יהודית-ישראלית, היסטוריה - ממלכתי, היסטוריה - ממלכתי דתי
נושאי רוחב
ישראל
נושא בתכנית הלימודים
העלייה לארץ ישראל וההתיישבות בה
מתוקשב או לא מתוקשב
לא מתוקשב - אינו מצריך עמדת מחשב
אוכלוסיית יעד
מורים
שלב חינוך
חטיבת ביניים
מדרגים

מדרגים: 0 כוכבים מתוך 5

אין עדיין מדרגים לפריט זה. היה הראשון לדרג
הוספת חוות דעת
תאריך עדכון אחרון: 24/04/2018
| כמות צפיות: 2656
| מזהה קטלוג: 14996