יום ירושלים

מערך שיעור בנושא ירושלים בירת מדינת ישראל לכיתות ג-ד

יחידת הלימוד מיועדת לתלמידי כיתות ג-ד במסגרת שיעורי מורשת ומתמקדת בנושא ירושלים בירת מדינת ישראל. היחידה משלבת את סיפורה של ירושלים ושחרורה מדי הירדנים ערב פרוץ מלחמת ששת הימים. ביחידה משולבים סיפורים אישיים מתוך מאגר סיפורי מורשת שתועדו בתכנית הקשר הרב דורי.

חלק מזהותנו כעם יהודי נקבע על ידי הבנת תרבותנו ומורשתנו כמדינה וכעם. שחרור ירושלים, בירת המדינה, ומלחמת ששת הימים הם אבן יסוד בתרבותה של מדינתנו. קיימת חשיבות רבה להבנת המלחמה ושחרורה של ירושלים מדי הירדנים, שכן הם נדבך חשוב בהפיכתנו מארץ למדינה יהודית חופשית.

במסגרת שיעורי מורשת ייחשפו תלמידי כיתות ג-ד לנושא אחדותה של ירושלים, הקשיים שאותם חוו היהודים שחיו בארץ, הלוחמים שחירפו נפשם למען הקמת מדינה עצמאית והפיכתה של ירושלים לעיר בירה של מדינתנו. יחידה זו מבוססת על חמישה שיעורים שבהם נחשפים התלמידים למסעם ההיסטורי של חיילי הצנחנים שנלחמו למען שחרורה של ירושלים.

היחידה חושפת את התלמידים לנושא באופן חווייתי, מגוון וחדשני תוך כדי שילוב סיפורים אותנטיים מאותה תקופה. באופן זה תורמת היחידה לפיתוח זהותם ושייכותם של התלמידים כיהודים במדינה חופשית עצמאית. כמו כן דורשת היחידה מהתלמידים להפעיל חשיבה ומיומנויות שונות שיזדקקו להן במאה ה-21: עבודת צוות, עמידה מול קהל, תכנון, חשיבה מסתעפת וחשיבה יצירתית ושילוב כלי תקשוב שונים ומיומנויות עבודה בכלים דיגיטליים מגוונים.

 

יחידת הלימוד מיועדת לתלמידי כיתות ג-ד במסגרת שיעורי מורשת ומתמקדת בנושא ירושלים בירת מדינת ישראל. היחידה משלבת את סיפורה של ירושלים ושחרורה מדי הירדנים ערב פרוץ מלחמת ששת הימים. ביחידה משולבים סיפורים אישיים של לוחמים בקרבות על ירושלים מתוך מאגר סיפורי מורשת  שתועדו בתכנית הקשר הרב דורי.

 -       הקרבות על שחרור ירושלים / רני בר-נס

-       שחרור הבית וכיבוש העיר העתיקה / צבי בש

-       מגלות לגאולה – מהעפלה עד שער האריות / עודד טירה

 

כתבו: ליהי תורג'מן, אילנית עטבאי ומיכל גזית

 

מאפיינים

סוג תוכן
מערך שיעור
שכבת גיל
ג, ד
תחום דעת
תרבות יהודית-ישראלית
נושא בתכנית הלימודים
ירושלים בירת ישראל
מתוקשב או לא מתוקשב
לא מתוקשב - אינו מצריך עמדת מחשב
שלב חינוך
יסודי
מדרגים

מדרגים: 0 כוכבים מתוך 5

אין עדיין מדרגים לפריט זה. היה הראשון לדרג
הוספת חוות דעת
תאריך עדכון אחרון: 31/07/2017
| כמות צפיות: 1549
| מזהה קטלוג: 21589