ילדותם של בני הדור השני לשואה

יחידה העוסקת בבני הדור השני לשואה דרך הפן הרגשי לכיתות ה-ח

רציונל היחידה
באמצעות יחידת הוראה זו, המיועדת לתלמידים בשכבות הבוגרות של בית הספר היסודי וחטיבת הביניים, יוכלו התלמידים ללמוד על השואה דרך עיניהם של מי שלא חוו ישירות את השואה, אלא הושפעו ממצבם הנפשי של הוריהם שחוו את אימת השואה.

בשנים האחרונות גדלה המודעות לאפיונים המיוחדים של הדור השני לשואה, שגדל ליד ניצולים אשר איבדו את משפחותיהם או שנפגמו שנות ילדותם או התבגרותם הטבעית של ההורים, לדוגמה – האוכל הפך לדבר משמעותי ועיקרי אצלם, יש בהם חרדה מתמדת ודאגה בלתי פוסקת, ולכן אוסרים על ילדיהם לשחק בחצר, לצאת לטיולים או בעלי רצון אובססיבי שילדיהם יהיו תמיד תחת בקרה ושליטה, במרחק קרוב וזמין. החרדה שאותה ספגו ילדי הניצולים, דור שני לשואה, מופיעה באופן מאוד חזק אצלם ומושרשת גם לדורות הבאים.

רוב הניצולים הקימו משפחות לאחר השואה מתוך רצון להפיג את הכאב הבלתי נסבל והבדידות הקשה, ומתוך ניסיון לחזור אל מסגרת חיים "נורמלית". בניהם גדלו עם תחושה לא מודעת שעליהם להגן על הוריהם.

כחלק מהיחידה, התלמידים יקראו סיפורים אוטוביוגרפיים וישוו את סיפורי הילדות האישיים של בני הדור השני לניצולי שואה, מתוך מאגר סיפורי מורשת, סיפורים שתועדו במסגרת השתתפותם בתוכנית "הקשר הרב דורי", לילדותם שלהם. התלמידים יכירו את המושגים "ניצול שואה", "עלייה לישראל", "ילדות בצל זיכרון השואה".

יש לציין שבבחירת הסיפורים היה חשוב לבחור סיפורים שאינם קשים לקריאה מבחינה רגשית לגיל אחת עשרה ומעלה, ואין מתאים לכך יותר מהסיפורים שבמאגר "הקשר הרב דורי", הכתובים על ידי ילדים וסבים בלשון הקרובה ללשונם של התלמידים. התלמידים ירחיבו את עולם הידע שלהם ויבינו שזיכרונות השואה, שעליה למדו במסגרת בית הספר או מתוך סיפורים משפחתיים, השפיעו גם על דור הבנים, "הדור השני לשואה".

היחידה משלבת בדרך הלמידה את מאפייני המאה עשרים ואחת – למידת חקר, שיתופיות, הבעת דעה ושימוש בכלים מתוקשבים.

 

כתבה: פנינה לבל

מאפיינים

שכבת גיל
ה, ו, ז, ח
תחום דעת
מורשת, תרבות יהודית-ישראלית
נושאי רוחב
מעגל השנה
נושא בתכנית הלימודים
עם ישראל וארץ ישראל בראי חגי ישראל
שלב חינוך
יסודי, חטיבת ביניים
מדרגים
כוכב חסר 0 כוכב חסר 1 כוכב חסר 2 כוכב חסר 3 כוכב חסר 4
אין עדיין מדרגים לפריט זה. היה הראשון לדרג
הוספת חוות דעת
תאריך עדכון אחרון: 05/05/2019
| כמות צפיות: 727