מלחמת יום הכיפורים – החזית והעורף

מערך שיעור בנושא מלחמות ישראל בדגש על יום כיפור לכיתות ה-ו

ביחידה זו בחרנו להתמקד בסיפורי מורשת בנושא מלחמות ישראל בדגש על מלחמת יום הכיפורים. דרך הסיפורים המתועדים ייחשף הלומד לגורמי המלחמה, למהלכיה ולתוצאותיה. התלמיד יכיר דמויות משמעותיות הקשורות בה, ינתח את התנהגותן ותפקודן במהלך המלחמה ויביע את דעתו על כך. כמו כן, ייחשף לסיפורי לוחמים ממאגר סיפורי מורשת ומהרשת  ויחוש את האווירה בעת המלחמה ולאחריה דרך שירי יוצרים שהטיבו לתארה וגם השאירו פתח של תקווה.

"בגיל שבו פורחות האהבות, בגיל 16, נתנו בידי רובה כדי להגן על חיי – ולמרבה הצער, גם כדי להרוג בשעת סכנה... חשבתי שמהנדס מים הוא מקצוע חשוב במזרח התיכון הצחיח... אך נאלצתי להחזיק ברובה" (יצחק רבין").

"מי שחווה את המתקפה ואת הפגזים ונשא בזרועותיו פצוע וחש את חום דמו ואת נשימתו האחרונה. מי שראה את מחירה הנורא של המלחמה, נדר נדר לעשות מה שיוכל כדי למנוע מהילדים של היום ושל מחר את המלחמה הבאה". (אריאל שרון)

במסגרת הקורס בתקשוב "מפיצים סיפור" פיתחנו יחידת הוראה בשילוב סיפורים ממאגר סיפורי מורשת.
ביחידה זו בחרנו להתמקד בסיפורי מורשת בנושא מלחמות ישראל בדגש על מלחמת יום הכיפורים. דרך הסיפורים המתועדים ייחשף הלומד לגורמי המלחמה, למהלכיה ולתוצאותיה. התלמיד יכיר דמויות משמעותיות הקשורות בה, ינתח את התנהגותן ותפקודן במהלך המלחמה ויביע את דעתו על כך. כמו כן ייחשף לסיפורי לוחמים ממאגר סיפורי מורשת  ומהרשת  ויחוש את האווירה על המלחמה ולאחריה דרך שירי יוצרים שהטיבו לתארה וגם השאירו פתח של תקווה.
לימוד ההיסטוריה של מדינה, ובכלל זה על מלחמותיה, הוא הניסיון להבין, עד כמה שאפשר, את תולדותיה ואת דרכי התפתחותה ואת הסיבות לתהליכים ולאירועים השונים שהתרחשו בה בעבר ומתרחשים עתה. הכרת העבר והבנתו הן כלי חיוני להבנת האדם את התקופה שבה הוא חי: סדרי החברה, אמונות ודעות, מושגים וכיוצא באלה, והן גם כלי חיוני להיערכותו לקראת העתיד.

לימוד תולדות מלחמת יום הכיפורים בתוך המסגרת הזאת הוא ניסיון להכיר ולהבין את עברנו, מורשתנו ותרבותנו ולהכיר את הרקע של הבעיות והאתגרים שעמם התמודדו דור הוותיקים וכעת מתמודד דורנו.

מדינת ישראל ידעה מלחמות רבות ועימותים צבאיים מיום הקמתה. לכל אחת מהמלחמות מאפיינים משלה ואין מלחמה דומה לרעותה. מלחמת יום הכיפורים (6.10.1973–24.10.1973) הייתה אחת המלחמות הקשות שעברה מדינת ישראל במהלך קיומה, והיא השפיעה רבות על כל תחומי החיים במדינת ישראל.

השנה נציין 44 שנים למלחמת יום הכיפורים, נלמד עלקורותיה בעזרת אתרים, סרטונים, מצגות, תמונות, קטעי מידע ושירים ודרך סיפורים אישיים שבמאגר סיפורי מורשת , ומסיפורים נוספים המצויים ברשת נחשוף את התלמיד לאירועים מרכזיים מהמלחמה, נכיר מושגים משמעותיים ומנהיגים (מדיניים וצבאיים). נלמד על חייהם של האזרחים  בעורף, נתוודע לתחושות, חוויות ולרגשות (שמחה, עצב, כאב) ולתובנות שניתן להפיק מכל סיפור.

יחידת ההוראה בתחום מורשת ישראל כוללת ארבעה מערכי שיעור ומיועדת לבית הספר היסודי לכיתות ה, ו.

בכל אחד ממערכי השיעור נתוודע לסיפור אישי מתוך המאגר  בתקופת המלחמה.

מתוך הסיפורים ייחשף התלמיד למידע על מושגים, מנהיגים, קרבות, מקומות ואירועים הקשורים במלחמה. 

לכל מערך תהיה הפניה ללומד למקורות מידע נוספים ברשת להרחבת הנלמד. כמו כן בכל סיפור מהמלחמה יוצגו סיפורים אישיים על החיים בעורף (חתונה, לידה, בר מצווה ועוד).

 

כתבו: צופיה גדו ותמר זנו

מאפיינים

שכבת גיל
ה, ו
תחום דעת
תרבות יהודית-ישראלית, היסטוריה - ממלכתי
שלב חינוך
יסודי
מדרגים

מדרגים: 0 כוכבים מתוך 5

אין עדיין מדרגים לפריט זה. היה הראשון לדרג
הוספת חוות דעת
תאריך עדכון אחרון: 30/04/2019
| כמות צפיות: 1789