מנהיגות - מיהו מנהיג?

מערך שיעור במסגרת שיעורי שפה לכיתות ו

 

יחידת הלימוד מיועדת לתלמידי כיתות ו' במסגרת שיעורי שפה.

היחידה משלבת את סיפורו של "מרטין לותר קינג" ומאבקו למען הקהילה ה"אפרו-אמריקאית", תוך שילובם של סיפורים מתוך מאגר סיפורי מורשת שתועדו בתכנית "הקשר הרב דורי".

רציונל היחידה

 שינויים פורצי דרך בהיסטוריה של עמנו ובהיסטוריה הכללית תלויים לרוב במנהיגים היוצרים שינוי. מנהיגים שצומחים מעם או קבוצה הזקוקה לשינוי. בעבר יוחסו למנהיגים פורצי דרך תכונות אלוהיות. כיום ברור כי מנהיג הוא אדם אכפתי ומסור היכול לבטא במעשיו ובהתנהגותו את הערכים עליהם הוא מדבר. המנהיג הוא אדם היכול לקבל החלטות קשות ונועזות, ולהוביל שינויים על כל המורכבות שיש בהם. העם היהודים שחזר למולדתו נשא עיניו למנהיגיו שהיו פורצי דרך ובעלי יכולת לקבל החלטות מכריעות בזמן אמת.

במסגרת שיעורי שפה נדרשים הילדים לפתח מיומנויות של שיח דיבור, הבעה בכתב והבעה בעל-פה. לאחר שבשנים הקודמות הם למדו להכיר את ההיסטוריה של עם ישראל ומנהיגיה, חשבנו שכדאי לחשוף אותם למנהיגים אחרים. אחד הסיפורים המרתקים על מנהיגות הוא סיפורו של "מרטין לותר קינג" והקהילה ה"אפרו אמריקאית". מסיפורה של קהילה זו ומהכרות עם מנהיגם, יחשפו התלמידים לסיפור אישי וקבוצתי מרתק, תוך הפעלת חשיבה ומיומנויות שונות שלהן יזדקקו במאה ה-21: עבודת צוות, עמידה מול קהל, תכנון, חשיבה מסתעפת וחשיבה יצירתית ושילוב כלי תקשוב שונים ומיומנויות עבודה בכלים דיגיטליים מגוונים.

יחידה זו מבוססת על ארבעה שיעורים בהם נחשפים התלמידים לסיפורו של "מרטין לותר קינג". היחידה חושפת את התלמידים לנושא באופן חווייתי, מגוון וחדשני. 

כתבו: טלי קידר והילה חיים ג'ומעה

מאפיינים

סוג תוכן
מערך שיעור
שכבת גיל
ו
תחום דעת
עברית - חינוך לשוני
נושא בתכנית הלימודים
מנהיגות ואחריות חברתית
מתוקשב או לא מתוקשב
לא מתוקשב - אינו מצריך עמדת מחשב
שלב חינוך
יסודי
מדרגים

מדרגים: 0 כוכבים מתוך 5

אין עדיין מדרגים לפריט זה. היה הראשון לדרג
הוספת חוות דעת
תאריך עדכון אחרון: 14/08/2018
| כמות צפיות: 6715
| מזהה קטלוג: 21710