סיפורי המסע לארץ ישראל של יהודי אתיופיה

מערך שיעור בנושא יהודי אתיופיה לכיתות ה-ו

 היחידה "סיפורי המסע לארץ ישראל  של העדה האתיופית" נכתבה כנושא מטרים ללימודי חג הסיגד - חג בני העדה האתיופית. היחידה גם יכולה להוות חלק מלימוד הרב תרבותיות בחברה הישראלית בכלל, והכרת התרבות וההיסטוריה של העדה האתיופית בפרט.  

היחידה מתמקדת בסיפור העלייה לארץ ישראל והצצה ראשונית לסיפור העלייה של יהודי אתיופיה תוך קריאה חלק מסיפורי העלייה של בני העדה האתיופית מתוך מאגר סיפורי מורשת- אוצר אנושי – כחלק מהתכנית "הקשר הרב דורי".  

רציונל היחידה:

חג הסיגד, הינו חג הנחגג ע"י בני העדה האתיופית ומציין את הכמיהה הרבה שהייתה לבני העדה לעלות לארץ ישראל ואת תפילתם כי יום זה יגיע ומסעם יתממש והם יזכו לראות את ירושלים הבנויה. בשנת 2008 התקבל בכנסת ישראל חוק חג הסיגד הקובע כי הסיגד הוא חג רשמי של מדינת ישראל ויתקיים בכט' בחשוון. חקיקה זאת למעשה מאפשרת באופן פורמאלי לגיטימיות וביטוי פומבי לתרבות האתיופית בישראל, תרבות שהיא חלק אינטגרלי מהחברה הישראלית. בהמשך לאמירתו של יגאל אלון: "עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו דל ועתידו לוט בערפל" (מתוך הספר "מסך של חול") נכתבה יחידה זאת והיא באה במטרה לחשוף את התלמידים לתרבות העדה האתיופית לקראת חג הסיגד, להרחיב את הידע על עדה בפרט והידע על החברה בכלל, ולחדד את ההנחה כי "התרבות ישראלית" היא מכלול עדות, תרבויות ומנהגים המכוננים את זהותנו כאומה וכיחידים.

 כאמור, הקהילה האתיופית חלמה שנים רבות לעלות לארץ ישראל ועל כך נושאו של חג הסיגד – הכמיהה והתפילה לעלות לישראל. נושא היחידה הוא למעשה התגשמות אותו חלום: לאחר שנים רבות של תקווה ותפילה חלומם מתגשם והם מתחילים במסע לארץ ישראל. מסע הכרוך בקשיים ומכשולים רבים כפי שיתוארו ביחידה שלפנינו. מסע שהוא תחילתו של מסעות נוספים שצפויים ליהודי אתיופיה: "מסע" של קליטה, השתרשות והשתלבות בחברה הישראלית.

היחידה מיועדת לתלמידי ה'- ו'  בחינוך הרגיל, כחלק מתוכנית הלימודים של במעגל חגי ישראל ומהווה מבוא ללימודי חג הסיגד או יכולה להילמד באופן מנותק מחג הסיגד כחלק מלימודי הרב תרבותיות בחברה הישראלית.

היחידה מורכבת משני שיעורים בני 90 ד' כל שיעור, ומאפשרת הזדמנות לחשיפה  של סיפור של אחד מיני תרבויות רבות החיות בקרבנו ומהוות חלק מחברה שלנו, הרחבת הידע חדש על סיפורי העלייה לארץ ישראל, וכן פיתוח אמפתיה של התלמידים אל האחר.

 

כתבה: רויטל כהן אליאס

 

מאפיינים

שכבת גיל
ה, ו
תחום דעת
תרבות יהודית-ישראלית
נושא בתכנית הלימודים
העלייה לארץ ישראל וההתיישבות בה, חגים ומועדים
שלב חינוך
יסודי
מדרגים

מדרגים: 5 כוכבים מתוך 5

אין ספק כי אחת ההפתעות הגדולות שלי בהכנת היחידה הזאת היא החשיפה הנהדרת למגוון סיפורים ועדויות מפי יהודי תפוצות העולם. לא הייתי מודעת קודם לכן לסיפורים ולנתונים אשר במאגר הסיפורים ואין ספק שכאדם בכלל וכמחנכת בפרט הם יסייעו ויעשרו אותי ואת העשייה שלי. הכתיבה של היחידה היתה מעניינת מאוד, למדתי המון על הקשיים של העדה האתיופית. הקריאה והחשיפה לתכנים השונים הגדילה לי את הרצון להמשיך לקרא וללמוד. תודה רבה על ההזדמנות. מקווה שתהנו מהיחידה ותעשו בה שימוש. כל טוב, רויטל
אורח 25.04.2017
5.0 1
תאריך עדכון אחרון: 28/11/2018
| כמות צפיות: 4695
| מזהה קטלוג: 21659