סדרת מושגים כמותיים בחיי היומיום

סדרת פריטים המתמקדת בנושא מושגים כמותיים בחיי היומיום לגננות וגננים

המתמטיקה תופסת מקום נכבד בהיבטים שונים של חיי היומיום, כמו מדידות, כסף, זמן ועוד. הקישור בין תחומים אלה ובין הפעילויות השונות בגן מאפשר התנסות משמעותית לילדים וחיזוק היכולת של השימוש במתמטיקה בחיי היומיום.

בחלק זה נעסוק ביחסי גודל, במדידות, במושגי זמן, בכסף, באיסוף ובהצגת נתונים.

בחיי היומיום אנחנו עוסקים במדידות בתחומים שונים. לעיסוק במדידות קודמת הבנה של יחסי גודל. מדידה יכולה להיעשות באופן יחסי באמצעות השוואה בין גדלים. מדידה מסוג זה יכולה להיעשות באמצעות השוואה ישירה או באמצעות מתווך, והתשובה המתקבלת היא יחס (גדול, קטן או שווה).

מדידה יכולה להיעשות גם באמצעות יחידות מידה. כשמודדים בדרך זו, בדרך כלל, בודקים כמה פעמים נכנסת יחידת מידה מסוימת בעצם הנמדד. יחידת המידה יכולה להיות שרירותית, למשל – צעד, מקל ארטיק, או מוסכמת, לדוגמה – מטר, ק"ג. כשמודדים באמצעות יחידות מידה (שרירותיות או מוסכמות), התשובה המתקבלת היא מספר. המספר מציין את היחס בין העצם הנמדד ובין יחידת המידה (לדוגמה – אורך החדר הוא חמישה עשר צעדים. המספר מציין כמה פעמים "נכנס" הצעד באורך החדר). היכולת להשוות באופן יחסי בין מידות של עצמים (מדידה יחסית) מקדימה, בדרך כלל, את המדידה באמצעות יחידות מידה (מדידה מוחלטת). אסטרטגיות המדידה המופיעות בפרק זה אינן בהכרח רצף פדגוגי מחייב, אם כי יחידות המידה השרירותיות הן בסיס להבנת השימוש ביחידות מידה מוסכמות.

בגן הילדים נעסוק במדידות אורך של ממד אחד כולל גובה. לא נעסוק במדידות שטח, ונעסוק במדידות של משקל ונפח באופן אינטואיטיבי בלבד.

המילוי כאמצעי מתווך הוא דרך מומלצת למדידת נפח בגן. במדידת משקל העיסוק הוא לרוב במדידה באמצעות השוואה ישירה או באמצעות יחידות משקל שרירותיות (למשל – קוביות שאותן שמים על אחת מכפות המאזניים).

הילדים אינם מתבקשים למדוד ביחידות מידה מוסכמות, אבל אמורים להכיר כלי מדידה המקובלים בתחומים שונים.

תוכנית הלימודים במתמטיקה כוללת את שלושת הפרקים:
• מושג המספר
• תחושה מרחבית וגיאומטרייה
• מושגים כמותיים בחיי היום יום

שני הפרקים הנוספים בתוכנית הלימודים במתמטיקה הם:
תחושה מרחבית וגיאומטרייה
מושג המספר

 

 לצפייה בפריטי הסדרה גללו לתחתית העמוד או לחצו על הקישורים שלהלן. 

-

מאפיינים

סוג תוכן
מאגר תוכן
שכבת גיל
גן
תחום דעת
מתמטיקה
מתוקשב או לא מתוקשב
מתוקשב - מצריך עמדת מחשב/אינטרנט
שפה
עברית
אוכלוסיית יעד
גננות
מדרגים

מדרגים: 0 כוכבים מתוך 5

אין עדיין מדרגים לפריט זה. היה הראשון לדרג
הוספת חוות דעת
תאריך עדכון אחרון: 16/05/2019
כמות צפיות: 3871
| מזהה קטלוג: 23850