קהילת יהודי לבנון ומאפייניה

יש ביחידה זו הצצה נרחבת לעושר התרבותי של קהילת יהודי לבנון ולהכרת מקורות תרבותם. יחידת הלימוד מתחברת לתיעוד שנעשה במסגרת תכנית "הקשר הרב דורי". ומרחיבה את עולם הידע של התלמיד בנושא קהילת יהודי לבנון, תוך התייחסות לסיפורה של משפחת זעפרני והסיפור החיים כיהודיה בלבנון של פרנס איווט וסיפורים נוספים ממאגר סיפורי מורשת, המספרים את סיפורה של יהדות לבנון.

רציונל היחידה

יחידת ההוראה בנושא יהדות לבנון כוללת שלושה מערכי שיעור ומתאימה לתלמידים מכיתות ז-ט'.

"מערכי השיעור הותאמו לתלמידי חט"ב וחט"ע  בהתאם להתפתחות וליכולת ההפשטה של התלמידים וההתפתחות הרגשית שלהם. אנו רואים חשיבות בעיסוק החינוכי בנושא קהילות ישראל, אורח חייהן ומורשתן. היחידה עוסקת בעבר המפואר של קהילת יהודי לבנון, בחיי הקהילה המפותחים ובתמורות שחלו בחברה ובקהילה הסובבת אותם כמו גם בשאלות של זהות ומורשת, מרכיביהן ויחסי הגומלין שבין האדם לחברה הסובבת אותו."

הורחבה למעגלים נוספים על רשת אליאנס, כי"ח – כל ישראל חברים, במקביל יועמק העיסוק בהתמודדות היהודים עם (מתוך תכנית הלימודים בשביל הזיכרון לחטיבת הביניים).

יש ביחידה זו הצצה נרחבת לעושר התרבותי של קהילת יהודי לבנון ולהכרת מקורות תרבותם.

יחידת הלימוד מתחברת לתיעוד שנעשה במסגרת תכנית "הקשר הרב דורי" – סיפורו של משה זעפרני - סיפורה של קהילת יהודי לבנון, סיפורה של רוזט זעפרני – קהילת יהודי לבנון – בית הספר אליאנס בבירות, סיפורה של איווט פרנס החיים כיהודייה בלבנון, סיפורה של מרים בן עמי למדתי באליאנס, סיפורו של אבי ענבה ילדותו של סבא אבי בבירות ובתל אביב, וסיפורו של אלברט שלום חיים שכאלה.

היחידה מבוססת על הבנת העולם היהודי בלבנון, להכרת חיי התרבות והרוח וחיי היומיום של יהודים בלבנון (בירות), מהיבטים שונים.

מעקב אחר האירועים הבולטים בחיי הקהילה, חיי התרבות שלהם, הדרך בה התחנכו, שופך אור ומסייע להכרת אנשי הקהילה עימם אנו חיים היום בארצנו.

 

כתבו: ליאורה כהן ותמי גרין

מאפיינים

סוג תוכן
מערך שיעור
תחום דעת
תרבות יהודית-ישראלית
נושא בתכנית הלימודים
תרבות - השוואת תרבויות, היהודים בארצות האסלאם
מתוקשב או לא מתוקשב
לא מתוקשב - אינו מצריך עמדת מחשב
שלב חינוך
חטיבה עליונה, חטיבת ביניים
מדרגים

מדרגים: 0 כוכבים מתוך 5

אין עדיין מדרגים לפריט זה. היה הראשון לדרג
הוספת חוות דעת
תאריך עדכון אחרון: 31/07/2017
| כמות צפיות: 1743
| מזהה קטלוג: 19658