תרופות של סבתא

יחידת לימוד ה"מציצה" לידע הרפואי של פעם בהשוואה לימינו לכיתות ג-ו

יחידת הלימוד מתחברת לתיעוד שנעשה במסגרת התוכנית "הקשר הרב דורי" – סיפורה של רחל ילין וסיפורה של רעיה אריאל (דויטשר) קני לך צימוקים ובוטנים, והיא מכילה שני מערכי שיעור בנושא בריאות.

"תרופת סבתא" היא כינוי מקובל לרפואה עממית, ובאמצעותה ניתן טיפול על פי מסורת מבלי שהטיפול נבחן באמות מידה מדעיות ורפואיות, ולעיתים אף נשללה ההשפעה הרפואית של הטיפול בבדיקות על פי אמות מידה אלו. פעמים רבות תרופות סבתא הן מזון שמיוחסת לו השפעה חיובית, אך הן כוללות גם חומרים למריחה על הגוף וסוגי טיפול נוספים.

מקור השם הוא היותן לכאורה של תרופות הסבתא כמסורות העוברות מאם לבתה. תרופות סבתא מסוימות זכו לאישוש מדעי מסוים. מובן שתרופות סבתא לא עברו ניסוי קליני לשם אישורן, אך יש המשתמשים בהן. רבות מתרופות הסבתא עוסקות בהשפעה חיובית שיש למיני מזון מסוימים על בעיות מסוימות, ולכן כשלעצמן אין בהן נזק. תרופות סבתא אחרות עשויות להיות חסרות תועלת, ואף מסוכנות – בייחוד בכמות גדולה ובשילוב עם תרופות מרשם. הזהירות מחייבת שלא להסתפק בתרופות סבתא במקרים שבהם יש סכנה בריאותית, אלא להיעזר ברופא.

היחידה מבוססת על הבנה והכרה בכך שתרופות סבתא הן פתרון עתיק יומין וידוע של טיפול במחלות נפוצות באמצעות מרכיבים שונים שניתן למצוא בבית או שזמינים לשימוש וניתן למוצאם בקלות.

היחידה משלבת שימוש בכלים מתוקשבים, כגון מצגת שיתופית, סרטון, ספר דיגיטלי והכנת כרזה.


כתבה: גאלי יחיא משולם

 

מאפיינים

סוג תוכן
מערך שיעור
שכבת גיל
ג, ד, ה, ו
תחום דעת
חינוך חברתי, תרבות יהודית-ישראלית
מתוקשב או לא מתוקשב
לא מתוקשב - אינו מצריך עמדת מחשב
שלב חינוך
יסודי
מדרגים

מדרגים: 0 כוכבים מתוך 5

אין עדיין מדרגים לפריט זה. היה הראשון לדרג
הוספת חוות דעת
תאריך עדכון אחרון: 21/05/2019
| כמות צפיות: 2780
| מזהה קטלוג: 17763